VALPlast Multilayer PVC Pipe D.125×3.2mm SN4 L6M
VALPlast multilayer pipes are manufactured from unplasticized polyvinyl chloride (PVC-U) and are used in municipal gravity sewerage and drainage networks.
Product Standard: SR EN 13476-2 "Plastics piping systems for non-pressure underground drainage and sewerage. Structured-wall piping systems of unplasticized polyvinyl chloride (PVC-U), polypropylene (PP) and polyethylene (PE). Part 2: Specifications for pipes and fittings with smooth internal and external surface and for system, Type A".
The pipes feature an expanded PVC-U intermediate layer situated between an outer and an inner compact PVC-U layer.
The pipes are joined with a socket and sealing gasket.
Depending on the resistance class, the pipes are classified as:
– SN2 with a minimum ring stiffness of 2 kN/m²;
– SN4 with a minimum ring stiffness of 4 kN/m²;
– SN8 with a minimum ring stiffness of 8 kN/m².
Product Standard: SR EN 13476-2 "Plastics piping systems for non-pressure underground drainage and sewerage. Structured-wall piping systems of unplasticized polyvinyl chloride (PVC-U), polypropylene (PP) and polyethylene (PE). Part 2: Specifications for pipes and fittings with smooth internal and external surface and for system, Type A".
The pipes feature an expanded PVC-U intermediate layer situated between an outer and an inner compact PVC-U layer.
The pipes are joined with a socket and sealing gasket.
Depending on the resistance class, the pipes are classified as:
– SN2 with a minimum ring stiffness of 2 kN/m²;
– SN4 with a minimum ring stiffness of 4 kN/m²;
– SN8 with a minimum ring stiffness of 8 kN/m².
| Tip articol | TUB |
|---|---|
| UM colete | PIECE |
| Material | PVC |
| Ambalare | PROTECTED PACKAGES WITH WOODEN FRAMES |
| Fanta | 0 mm |
| Unghi | 0 Grade |
| Tip Valplast | TEAVA MS |
| Cod CPV | CPV 44163160-9 |
| Grosime | 3.2 mm |
| Tip SN | 4 |
| Lungime | 6 m |
| Durata estimata de viata | 50 Years |
| Cantitate colet | 60 |
| Perioada garantie | 60 Months |
| Diametru | 125 |
| Cod vamal | 39172310 |
| Subclasa | EXT D110-200 PVC PIPE PVC PIPE MS EXT D110-200 |




