black high-density polyethylene pipe, PE100RC type.
PE100 RC polyethylene (Resistant to Cracks)
has resistance to crack propagation under
load, compared to PE80 and PE100.
The dimensions of PE100RC pipe are standardized in accordance with EN 12201-
2.
Reference standard: PAS1075 (Public Available Specification) is a
technical specification published by Deutsches Institut für
Normung, covering: characteristics, requirements and test methods for
PE100RC polyethylene pipes that can be
installed using trenchless methods.
Use
WaterKIT PE100RC pipes are used in water supply networks for
pressurized drinking water, installed using
trenchless methods (horizontal directional drilling, microtunneling, open trench
without sand bedding, rehabilitation of old pipelines,
etc.)
Approvals
Technical approval and technical assessment for use in construction.
Sanitary approval for use with drinking water.
VALWater PIPE DRINKING WATER PE100RC D. 110×6.6 mm PN10 SDR17 COIL 50 m
High-density polyethylene PE100RC pipes are used to build cold-water supply networks (including drinking water) and are installed buried in the ground.
Thanks to the increased resistance of PE100RC material to slow crack growth, these pipes can also be installed using trenchless methods (e.g., horizontal directional drilling, relining) without reducing the network’s service life, or in an open trench without sand bedding; the backfill will be made from the excavated soil if it can be compacted.
Product standard: SR EN 12201-2: Plastics piping systems for water supply and for drainage and sewerage under pressure. Polyethylene (PE). Part 2: Pipes.
Thanks to the increased resistance of PE100RC material to slow crack growth, these pipes can also be installed using trenchless methods (e.g., horizontal directional drilling, relining) without reducing the network’s service life, or in an open trench without sand bedding; the backfill will be made from the excavated soil if it can be compacted.
Product standard: SR EN 12201-2: Plastics piping systems for water supply and for drainage and sewerage under pressure. Polyethylene (PE). Part 2: Pipes.
| UM colete | ROLL |
|---|---|
| Tara origine preferentiala | EU |
| Cod CPV | CPV 44163160-9 |
| Cantitate colet | 1 |
| Grosime | 6.6 mm |
| Presiune nominala | 10 bar |
| SDR | 17 |
| Lungime | 50 m |
| Diametru | 110 |
| Diametru(mm) | |
| Cod vamal | 39172110 |
| Subclasa | PEHD-RC WATER PIPES D50-110 |




