black high-density polyethylene pipe type PE100RC. Polyethylene PE100 RC (Resistant to Cracks) exhibits crack propagation resistance under load, compared to PE80 and PE100. PE100RC pipe dimensions are standardized according to EN 12201-2. Reference standard: PAS1075 (Public Available Specification) is a technical specification published by Deutsches Institut für Normung, which includes: characteristics, requirements and test methods for PE100RC polyethylene pipes that can be installed using unconventional methods. Use: WaterKIT PE100RC pipes are used in pressurized drinking water supply networks, installed using unconventional methods (horizontal directional drilling, microtunneling, open trench without sand bedding, rehabilitation of old pipes, etc.) Approvals: Technical approval and agreement for use in construction. Sanitary approval for use with drinking water.
VALWater DRINKING WATER PIPE PE100RC D. 63×3.8mm PN10 SDR17 COIL 50m
High-density polyethylene PE100RC pipes are used for cold water supply networks (including drinking water) and are installed underground.
Due to the increased resistance of PE100RC material to slow crack propagation, these pipes can also be installed using unconventional methods (e.g. horizontal directional drilling, relining) without reducing the network's service life, or in open trenches without sand bedding, with backfill using excavated soil if it is compactable.
Product standard: SR EN 12201-2: Plastics piping systems for water supply and for drainage and sewerage under pressure. Polyethylene (PE). Part 2: Pipes.
Due to the increased resistance of PE100RC material to slow crack propagation, these pipes can also be installed using unconventional methods (e.g. horizontal directional drilling, relining) without reducing the network's service life, or in open trenches without sand bedding, with backfill using excavated soil if it is compactable.
Product standard: SR EN 12201-2: Plastics piping systems for water supply and for drainage and sewerage under pressure. Polyethylene (PE). Part 2: Pipes.
| UM colete | ROLL |
|---|---|
| Tara origine preferentiala | EU |
| Cod CPV | CPV 44163160-9 |
| Cantitate colet | 1 |
| Grosime | 3.8 mm |
| Presiune nominala | 10 bar |
| SDR | 17 |
| Lungime | 50 m |
| Diametru | 63 |
| Diametru(mm) | |
| Cod vamal | 39172110 |
| Subclasa | PEHD-RC WATER PIPES D50-110 |




