Black high-density polyethylene pipe, PE100RC type. PE100 RC polyethylene (Resistant to Cracks) has resistance to crack propagation under load compared to PE80 and PE100. PE100RC pipe dimensions are standardised according to EN 12201-2. Reference standard: PAS 1075 (Publicly Available Specification) is a technical specification published by Deutsches Institut für Normung, covering the characteristics, requirements and test methods for PE100RC polyethylene pipes that can be installed using trenchless methods. Use: WaterKIT PE100RC pipes are used in pressurised drinking water supply networks, installed using trenchless methods (horizontal directional drilling, microtunnelling, open trench without sand bedding, rehabilitation of old pipelines, etc.). Approvals: Technical approval and technical assessment for use in construction. Sanitary approval for use with drinking water.
VALWater pipe for drinking water, PE100RC, Ø 40×2.4 mm, PN10, SDR17, 50 m coil
High-density polyethylene PE100RC pipes are used to build cold water supply networks (including drinking water) and are installed buried in the ground.
Thanks to the increased resistance of PE100RC material to slow crack growth, these pipes can also be installed using trenchless methods (e.g., horizontal directional drilling, relining) without reducing the network’s service life, or in open trench without sand bedding; backfilling shall be done with the excavated soil if it can be compacted.
Product standard: SR EN 12201-2: Plastics piping systems for water supply and for service connections and pressurised drainage and sewerage systems. Polyethylene (PE). Part 2: Pipes.
Thanks to the increased resistance of PE100RC material to slow crack growth, these pipes can also be installed using trenchless methods (e.g., horizontal directional drilling, relining) without reducing the network’s service life, or in open trench without sand bedding; backfilling shall be done with the excavated soil if it can be compacted.
Product standard: SR EN 12201-2: Plastics piping systems for water supply and for service connections and pressurised drainage and sewerage systems. Polyethylene (PE). Part 2: Pipes.
| Tip articol | TUB |
|---|---|
| UM colete | ROLL |
| Ambalare | COLAC / BARS TO GO |
| Tara origine preferentiala | EU |
| Material | PE100RC |
| Cod CPV | CPV 44163160-9 |
| Cantitate colet | 1 |
| Grosime | 2.4 mm |
| SDR | 10 |
| Presiune nominala | 17 bar |
| Diametru | 40 |
| Diametru(mm) | |
| Durata estimata de viata | 50 Years |
| Lungime | 50 m |
| Perioada garantie | 60 Months |
| Cod vamal | 39172110 |
| Subclasa | HDPE-RC WATER PIPES D20-40 |




