VALWater PE100RC Potable Water Pipe D. 20×2.0mm PN10 SDR17, 50m Coil
Black high-density polyethylene pipe, type PE100RC.
PE100 RC Polyethylene (Resistant to Cracks / crack resistance)
exhibits resistance to crack propagation under
stress, compared to PE80 and PE100.
The dimensions of PE100RC pipes are standardized according to EN 12201-
2.
Reference Standard: PAS1075 (Public Available Specification) is a
technical specification published by Deutsches Institut für
Normung, which includes: characteristics, requirements, and test methods for
PE100RC polyethylene pipes that can be
installed using unconventional methods.
Usage
WaterKIT PE100RC pipes are used in supply networks for
pressurized potable water, installed using
unconventional methods (horizontal directional drilling, microtunneling, open trench
without sand embedding, rehabilitation of old pipelines
etc.)
Approvals
Approval and technical certification for use in construction.
Certified for potable water use.
PE100 RC Polyethylene (Resistant to Cracks / crack resistance)
exhibits resistance to crack propagation under
stress, compared to PE80 and PE100.
The dimensions of PE100RC pipes are standardized according to EN 12201-
2.
Reference Standard: PAS1075 (Public Available Specification) is a
technical specification published by Deutsches Institut für
Normung, which includes: characteristics, requirements, and test methods for
PE100RC polyethylene pipes that can be
installed using unconventional methods.
Usage
WaterKIT PE100RC pipes are used in supply networks for
pressurized potable water, installed using
unconventional methods (horizontal directional drilling, microtunneling, open trench
without sand embedding, rehabilitation of old pipelines
etc.)
Approvals
Approval and technical certification for use in construction.
Certified for potable water use.
| Tip articol | TUB |
|---|---|
| UM colete | ROLL |
| Ambalare | COLAC / BARS TO GO |
| Tara origine preferentiala | EU |
| Material | PE100RC |
| Cod CPV | CPV 44163160-9 |
| Cantitate colet | 1 |
| Grosime | 2 mm |
| Presiune nominala | 10 bar |
| SDR | 17 |
| Diametru | 20 |
| Durata estimata de viata | 50 Years |
| Lungime | 50 m |
| Perioada garantie | 60 Months |
| Cod vamal | 39172110 |
| Subclasa | HDPE-RC WATER PIPES D20-40 |




