VALEasy fire-retardant pipe, grey PVC, socket with gasket, D.32 L2000
Used in indoor sewer installations for the discharge of domestic wastewater, at low and high temperatures, in gravity (non-pressure) flow conditions (for which the leak-tightness test is carried out at max. 0.5 bar), and in the associated natural ventilation systems.
Reference standard: SR EN 1329-1.
The grey pipes are made of PVC-U and are fitted at one end with a socket with gasket.
The size range includes diameters from 32 mm to 110 mm, with lengths between 250 and 6000 mm.
The fire performance classification of PVC-U piping in accordance with SR EN 13501 is class C. The material is fire-resistant, self-extinguishing when the source of fire disappears. No additional fireproofing is required as with other materials for indoor drainage, as PVC-U is fire-retardant. When passing through ceilings, we recommend using fire collars as a protective measure against flame spread.
For the installation of indoor drainage, compliance with national and European design and installation requirements is recommended.
Reference standard: SR EN 1329-1.
The grey pipes are made of PVC-U and are fitted at one end with a socket with gasket.
The size range includes diameters from 32 mm to 110 mm, with lengths between 250 and 6000 mm.
The fire performance classification of PVC-U piping in accordance with SR EN 13501 is class C. The material is fire-resistant, self-extinguishing when the source of fire disappears. No additional fireproofing is required as with other materials for indoor drainage, as PVC-U is fire-retardant. When passing through ceilings, we recommend using fire collars as a protective measure against flame spread.
For the installation of indoor drainage, compliance with national and European design and installation requirements is recommended.
| Tip articol | TUB |
|---|---|
| UM colete | BOX |
| Material | PVC |
| Ambalare | PROTECTED PACKAGES WITH WOODEN FRAMES |
| Tip Valplast | TEAVA MG |
| Fanta | 0 mm |
| Unghi | 0 Grade |
| Cod CPV | CPV 44163130-0 |
| Grosime | 1.5 mm |
| Lungime | 2 m |
| Cantitate colet | 30 |
| Diametru | 32 |
| Diametru(mm) | |
| Durata estimata de viata | 50 Years |
| Perioada garantie | 60 Months |
| Cod vamal | 39172310 |
| Subclasa | PVC INDOOR SEWERAGE PIPES |




