VALPlast COMPACT PVC PIPE D.110×2.2mm SN2 L6M
VALPlast compact (single-layer) PVC-U pipes are manufactured from unplasticized polyvinyl chloride and are utilized in municipal gravity sewerage and drainage networks.
Product Standard: SR EN 1401-1 Plastic piping systems for buried non-pressure drainage and sewerage. Unplasticized polyvinyl chloride (PVC-U). Specifications for pipes, fittings, and the system.
The pipes feature a single-layer wall, made of homogeneous and compact PVC-U material.
The pipes are joined with a socket and sealing gasket.
Based on resistance class, the pipes are classified as:
SN2 (SDR51) with a minimum ring stiffness of 2kN/m2;
SN4 (SDR41) with a minimum ring stiffness of 4kN/m2;
SN8 (SDR34) with a minimum ring stiffness of 8kN/m2;
SN10 (SDR31) with a minimum ring stiffness of 10kN/m2;
SN12 (SDR31) with a minimum ring stiffness of 12kN/m2;
SN16 (SDR26) with a minimum ring stiffness of 16kN/m2.
Product Standard: SR EN 1401-1 Plastic piping systems for buried non-pressure drainage and sewerage. Unplasticized polyvinyl chloride (PVC-U). Specifications for pipes, fittings, and the system.
The pipes feature a single-layer wall, made of homogeneous and compact PVC-U material.
The pipes are joined with a socket and sealing gasket.
Based on resistance class, the pipes are classified as:
SN2 (SDR51) with a minimum ring stiffness of 2kN/m2;
SN4 (SDR41) with a minimum ring stiffness of 4kN/m2;
SN8 (SDR34) with a minimum ring stiffness of 8kN/m2;
SN10 (SDR31) with a minimum ring stiffness of 10kN/m2;
SN12 (SDR31) with a minimum ring stiffness of 12kN/m2;
SN16 (SDR26) with a minimum ring stiffness of 16kN/m2.
| Tip articol | TUB |
|---|---|
| Material | PVC |
| Ambalare | PROTECTED PACKAGES WITH WOODEN FRAMES |
| Fanta | 0 mm |
| Unghi | 0 Grade |
| Tip Valplast | TEAVA CP |
| Cod CPV | CPV 44163160-9 |
| Grosime | 2.2 mm |
| Tip SN | 2 |
| Lungime | 6 m |
| Durata estimata de viata | 50 Years |
| Perioada garantie | 60 Months |
| Diametru | 110 |
| Cod vamal | 39172310 |
| Subclasa | PVC PIPES COMPACT PVC SEWER PIPE EXT D110-200 |




