VALPlast Compact PVC Pipe D500x12.3mm SN4 L3M
VALPlast compact wall (single-layer) PVC-U pipes are manufactured from unplasticized polyvinyl chloride and are utilized in municipal gravity sewerage and drainage networks.
Product Standard: SR EN 1401-1 Plastic piping systems for buried non-pressure drainage and sewerage. Unplasticized polyvinyl chloride (PVC-U). Specifications for pipes, fittings, and the system.
The pipes feature a single-layer, homogeneous, and compact PVC-U wall.
The pipes are connected with a socket and sealing gasket.
Based on resistance class, the pipes are classified as:
SN2 (SDR51) with a minimum annular stiffness of 2 kN/m²;
SN4 (SDR41) with a minimum annular stiffness of 4 kN/m²;
SN8 (SDR34) with a minimum annular stiffness of 8 kN/m²;
SN10 (SDR31) with a minimum annular stiffness of 10 kN/m²;
SN12 (SDR31) with a minimum annular stiffness of 12 kN/m²;
SN16 (SDR26) with a minimum annular stiffness of 16 kN/m².
Product Standard: SR EN 1401-1 Plastic piping systems for buried non-pressure drainage and sewerage. Unplasticized polyvinyl chloride (PVC-U). Specifications for pipes, fittings, and the system.
The pipes feature a single-layer, homogeneous, and compact PVC-U wall.
The pipes are connected with a socket and sealing gasket.
Based on resistance class, the pipes are classified as:
SN2 (SDR51) with a minimum annular stiffness of 2 kN/m²;
SN4 (SDR41) with a minimum annular stiffness of 4 kN/m²;
SN8 (SDR34) with a minimum annular stiffness of 8 kN/m²;
SN10 (SDR31) with a minimum annular stiffness of 10 kN/m²;
SN12 (SDR31) with a minimum annular stiffness of 12 kN/m²;
SN16 (SDR26) with a minimum annular stiffness of 16 kN/m².
| Tip articol | TUB |
|---|---|
| Material | PVC |
| Ambalare | PROTECTED PACKAGES WITH WOODEN FRAMES |
| Fanta | 0 mm |
| Unghi | 0 Grade |
| Tip Valplast | TEAVA CP |
| Cod CPV | CPV 44163160-9 |
| Lungime | 3 m |
| Tip SN | 4 |
| Grosime | 12.3 mm |
| Durata estimata de viata | 50 Years |
| Perioada garantie | 60 Months |
| Diametru | 500 |
| Cod vamal | 39172310 |
| Subclasa | PVC PIPES COMPACT PVC SEWER EXT D500-630 |




