VALPlast PVC MULTILAYER PIPE D.125X3.7mm SN8 L2M
VALPlast multilayer pipes are manufactured from unplasticized polyvinyl chloride (PVC-U) and are used in municipal gravity sewerage and drainage networks.
Product standard: SR EN 13476-2 "Plastics piping systems for non-pressure underground drainage and sewerage. Structured-wall piping systems of unplasticized poly(vinyl chloride) (PVC-U), polypropylene (PP) and polyethylene (PE). Part 2: Specifications for pipes and fittings with smooth internal and external surface and the system, Type A".
The pipes have an intermediate layer of expanded PVC-U located between an outer and an inner layer of solid PVC-U.
The pipes are joined with socket and sealing gasket.
According to strength class, the pipes are classified:
– SN2 with minimum ring stiffness 2kN/m2;
– SN4 with minimum ring stiffness 4kN/m2;
– SN8 with minimum ring stiffness 8kN/m2.
Product standard: SR EN 13476-2 "Plastics piping systems for non-pressure underground drainage and sewerage. Structured-wall piping systems of unplasticized poly(vinyl chloride) (PVC-U), polypropylene (PP) and polyethylene (PE). Part 2: Specifications for pipes and fittings with smooth internal and external surface and the system, Type A".
The pipes have an intermediate layer of expanded PVC-U located between an outer and an inner layer of solid PVC-U.
The pipes are joined with socket and sealing gasket.
According to strength class, the pipes are classified:
– SN2 with minimum ring stiffness 2kN/m2;
– SN4 with minimum ring stiffness 4kN/m2;
– SN8 with minimum ring stiffness 8kN/m2.
| Tip articol | TUB |
|---|---|
| UM colete | PIECE |
| Material | PVC |
| Ambalare | PROTECTED PACKAGES WITH WOODEN FRAMES |
| Fanta | 0 mm |
| Unghi | 0 Grade |
| Tip Valplast | TEAVA MS |
| Cod CPV | CPV 44163160-9 |
| Lungime | 2 m |
| Grosime | 3.7 mm |
| Tip SN | 8 |
| Durata estimata de viata | 50 Years |
| Cantitate colet | 60 |
| Perioada garantie | 60 Months |
| Diametru | 125 |
| Cod vamal | 39172310 |
| Subclasa | EXT D110-200 PVC PIPE PVC PIPE MS EXT D110-200 |




