VALPlast Multilayer PVC Pipe D.200×5.9mm SN8 L4m
VALPlast multilayer pipes are manufactured from unplasticized polyvinyl chloride (PVC-U) and are used in municipal gravity sewerage and drainage networks.
Product Standard: SR EN 13476-2 "Plastics piping systems for non-pressure underground drainage and sewerage. Structured-wall piping systems of unplasticized poly(vinyl chloride) (PVC-U), polypropylene (PP) and polyethylene (PE). Part 2: Specifications for pipes and fittings with smooth internal and external surface and for the system, Type A"
The pipes feature an expanded PVC-U intermediate layer situated between an outer and an inner compact PVC-U layer.
The pipes are joined using a socket and sealing gasket.
Depending on the resistance class, the pipes are classified as:
– SN2 with a minimum ring stiffness of 2 kN/m²;
– SN4 with a minimum ring stiffness of 4 kN/m²;
– SN8 with a minimum ring stiffness of 8 kN/m².
Product Standard: SR EN 13476-2 "Plastics piping systems for non-pressure underground drainage and sewerage. Structured-wall piping systems of unplasticized poly(vinyl chloride) (PVC-U), polypropylene (PP) and polyethylene (PE). Part 2: Specifications for pipes and fittings with smooth internal and external surface and for the system, Type A"
The pipes feature an expanded PVC-U intermediate layer situated between an outer and an inner compact PVC-U layer.
The pipes are joined using a socket and sealing gasket.
Depending on the resistance class, the pipes are classified as:
– SN2 with a minimum ring stiffness of 2 kN/m²;
– SN4 with a minimum ring stiffness of 4 kN/m²;
– SN8 with a minimum ring stiffness of 8 kN/m².
| Tip articol | TUB |
|---|---|
| UM colete | PIECE |
| Material | PVC |
| Ambalare | PROTECTED PACKAGES WITH WOODEN FRAMES |
| Fanta | 0 mm |
| Unghi | 0 Grade |
| Tip Valplast | TEAVA MS |
| Cod CPV | CPV 44163160-9 |
| Lungime | 4 m |
| Grosime | 5.9 mm |
| Tip SN | 8 |
| Cantitate colet | 24 |
| Durata estimata de viata | 50 Years |
| Perioada garantie | 60 Months |
| Diametru | 200 |
| Diametru(mm) | |
| Cod vamal | 39172310 |
| Subclasa | EXT D110-200 PVC PIPE PVC PIPE MS EXT D110-200 |




