VALPlast MULTILAYER PVC PIPE D.250X6.2mm SN4 L1M
VALPlast multilayer pipes are made of unplasticized polyvinyl chloride (PVC-U) and are used in municipal gravity sewerage and drainage networks.
Product standard: SR EN 13476-2 "Plastics piping systems for drainage and sewerage, non-pressure, underground. Structured-wall piping systems of unplasticized poly(vinyl chloride) (PVC-U), polypropylene (PP) and polyethylene (PE). Part 2: Specifications for pipes and fittings with smooth internal and external surface and for the system, Type A".
The pipes have an intermediate layer of foamed PVC-U located between an outer and an inner layer of compact PVC-U.
The pipes are joined with socket and sealing gasket.
Depending on the strength class, the pipes are classified:
– SN2 with min. ring stiffness 2 kN/m²;
– SN4 with min. ring stiffness 4 kN/m²;
– SN8 with min. ring stiffness 8 kN/m².
Product standard: SR EN 13476-2 "Plastics piping systems for drainage and sewerage, non-pressure, underground. Structured-wall piping systems of unplasticized poly(vinyl chloride) (PVC-U), polypropylene (PP) and polyethylene (PE). Part 2: Specifications for pipes and fittings with smooth internal and external surface and for the system, Type A".
The pipes have an intermediate layer of foamed PVC-U located between an outer and an inner layer of compact PVC-U.
The pipes are joined with socket and sealing gasket.
Depending on the strength class, the pipes are classified:
– SN2 with min. ring stiffness 2 kN/m²;
– SN4 with min. ring stiffness 4 kN/m²;
– SN8 with min. ring stiffness 8 kN/m².
| Tip articol | TUB |
|---|---|
| UM colete | PIECE |
| Material | PVC |
| Ambalare | PROTECTED PACKAGES WITH WOODEN FRAMES |
| Fanta | 0 mm |
| Unghi | 0 Grade |
| Tip Valplast | TEAVA MS |
| Cod CPV | CPV 44163160-9 |
| Lungime | 1 m |
| Tip SN | 4 |
| Grosime | 6.2 mm |
| Cantitate colet | 20 |
| Durata estimata de viata | 50 Years |
| Perioada garantie | 60 Months |
| Diametru | 250 |
| Cod vamal | 39172310 |
| Subclasa | EXT D250-400 PVC PIPE PVC PIPE MS EXT D250-400 |




