VALPlast Multilayer PVC Pipe D.315×6.2mm SN2 L6M
VALPlast multilayer pipes are manufactured from unplasticized polyvinyl chloride (PVC-U) and are used in municipal gravity sewerage and drainage networks.
Product Standard: SR EN 13476-2 "Plastic piping systems for non-pressure underground drainage and sewerage. Structured-wall piping systems of unplasticized polyvinyl chloride (PVC-U), polypropylene (PP) and polyethylene (PE). Part 2: Specifications for pipes and fittings with smooth internal and external surface and for system, Type A."
The pipes feature an expanded PVC-U intermediate layer situated between a compact outer and inner PVC-U layer.
The pipes are joined with a socket and sealing gasket.
Depending on the resistance class, the pipes are classified as follows:
– SN2 with a minimum ring stiffness of 2kN/m²;
– SN4 with a minimum ring stiffness of 4kN/m²;
– SN8 with a minimum ring stiffness of 8kN/m².
Product Standard: SR EN 13476-2 "Plastic piping systems for non-pressure underground drainage and sewerage. Structured-wall piping systems of unplasticized polyvinyl chloride (PVC-U), polypropylene (PP) and polyethylene (PE). Part 2: Specifications for pipes and fittings with smooth internal and external surface and for system, Type A."
The pipes feature an expanded PVC-U intermediate layer situated between a compact outer and inner PVC-U layer.
The pipes are joined with a socket and sealing gasket.
Depending on the resistance class, the pipes are classified as follows:
– SN2 with a minimum ring stiffness of 2kN/m²;
– SN4 with a minimum ring stiffness of 4kN/m²;
– SN8 with a minimum ring stiffness of 8kN/m².
| Tip articol | TUB |
|---|---|
| UM colete | BOX |
| Material | PVC |
| Ambalare | PROTECTED PACKAGES WITH WOODEN FRAMES |
| Fanta | 0 mm |
| Unghi | 0 Grade |
| Tip Valplast | TEAVA MS |
| Cod CPV | CPV 44163160-9 |
| Tip SN | 2 |
| Grosime | 6.2 mm |
| Lungime | 6 m |
| Cantitate colet | 8 |
| Durata estimata de viata | 50 Years |
| Perioada garantie | 60 Months |
| Diametru | 315 |
| Cod vamal | 39172310 |
| Subclasa | EXT D250-400 PVC PIPE PVC PIPE MS EXT D250-400 |




