VALPlast Multilayer PVC Pipe D.400×9.8mm SN4 L6M
VALPlast multilayer pipes are manufactured from unplasticized polyvinyl chloride (PVC-U) and are used in municipal gravity sewerage and drainage networks.
Product standard: SR EN 13476-2 "Plastics piping systems for non-pressure underground drainage and sewerage. Structured-wall piping systems of unplasticized poly(vinyl chloride) (PVC-U), polypropylene (PP) and polyethylene (PE). Part 2: Specifications for pipes and fittings with smooth internal and external surface and for the system, Type A".
The pipes have an intermediate layer of expanded PVC-U situated between an outer and an inner layer of compact PVC-U.
The pipes are joined with a socket and sealing gasket.
Depending on the resistance class, the pipes are classified as:
– SN2 with min. 2kN/m2 ring stiffness;
– SN4 with min. 4kN/m2 ring stiffness;
– SN8 with min. 8kN/m2 ring stiffness.
Product standard: SR EN 13476-2 "Plastics piping systems for non-pressure underground drainage and sewerage. Structured-wall piping systems of unplasticized poly(vinyl chloride) (PVC-U), polypropylene (PP) and polyethylene (PE). Part 2: Specifications for pipes and fittings with smooth internal and external surface and for the system, Type A".
The pipes have an intermediate layer of expanded PVC-U situated between an outer and an inner layer of compact PVC-U.
The pipes are joined with a socket and sealing gasket.
Depending on the resistance class, the pipes are classified as:
– SN2 with min. 2kN/m2 ring stiffness;
– SN4 with min. 4kN/m2 ring stiffness;
– SN8 with min. 8kN/m2 ring stiffness.
| Tip articol | TUB |
|---|---|
| Material | PVC |
| Ambalare | PROTECTED PACKAGES WITH WOODEN FRAMES |
| Fanta | 0 mm |
| Unghi | 0 Grade |
| Tip Valplast | TEAVA MS |
| Cod CPV | CPV 44163160-9 |
| Tip SN | 4 |
| Lungime | 6 m |
| Grosime | 9.8 mm |
| Durata estimata de viata | 50 Years |
| Perioada garantie | 60 Months |
| Diametru | 400 |
| Cod vamal | 39172310 |
| Subclasa | EXT D250-400 PVC PIPE PVC PIPE MS EXT D250-400 |




