VALPlast COMPACT PVC PIPE D. 200 x 7.3 mm SN16, 6 m Length
VALPlast compact (monolayer) PVC-U pipes are manufactured from unplasticized polyvinyl chloride and are used in municipal gravity sewage and drainage networks.
Product standard: SR EN 1401-1 Buried plastic piping systems for non-pressure drainage and sewerage. Unplasticized polyvinyl chloride (PVC-U). Specifications for pipes, fittings and the system.
The pipes feature a monolayer wall, made from homogeneous and compact PVC-U material.
The pipes are joined with a socket and sealing gasket.
Depending on the resistance class, the pipes are classified as follows:
SN2 (SDR51) with a minimum ring stiffness of 2 kN/m²;
SN4 (SDR41) with a minimum ring stiffness of 4 kN/m²;
SN8 (SDR34) with a minimum ring stiffness of 8 kN/m²;
SN10 (SDR31) with a minimum ring stiffness of 10 kN/m²;
SN12 (SDR31) with a minimum ring stiffness of 12 kN/m²;
SN16 (SDR26) with a minimum ring stiffness of 16 kN/m².
Product standard: SR EN 1401-1 Buried plastic piping systems for non-pressure drainage and sewerage. Unplasticized polyvinyl chloride (PVC-U). Specifications for pipes, fittings and the system.
The pipes feature a monolayer wall, made from homogeneous and compact PVC-U material.
The pipes are joined with a socket and sealing gasket.
Depending on the resistance class, the pipes are classified as follows:
SN2 (SDR51) with a minimum ring stiffness of 2 kN/m²;
SN4 (SDR41) with a minimum ring stiffness of 4 kN/m²;
SN8 (SDR34) with a minimum ring stiffness of 8 kN/m²;
SN10 (SDR31) with a minimum ring stiffness of 10 kN/m²;
SN12 (SDR31) with a minimum ring stiffness of 12 kN/m²;
SN16 (SDR26) with a minimum ring stiffness of 16 kN/m².
| Tip articol | TUB |
|---|---|
| UM colete | BOX |
| Material | PVC |
| Ambalare | PROTECTED PACKAGES WITH WOODEN FRAMES |
| Fanta | 0 mm |
| Unghi | 0 Grade |
| Tip Valplast | TEAVA CP |
| Cod CPV | CPV 44163160-9 |
| Lungime | 6 m |
| Grosime | 7.7 mm |
| Tip SN | 16 |
| Cantitate colet | 24 |
| Durata estimata de viata | 50 Years |
| Perioada garantie | 60 Months |
| Diametru | 200 |
| Diametru(mm) | |
| Cod vamal | 39172310 |
| Subclasa | PVC PIPES COMPACT PVC SEWER PIPE EXT D110-200 |




