VALPlast PVC COMPACT PIPE D.160X4.0mm SN4 L1M
VALPlast compact-wall (single-layer) PVC-U pipes are made of unplasticized polyvinyl chloride and are used in municipal gravity sewer and drainage networks.
Product standard: SR EN 1401-1 Buried plastic sewer systems for drains and gravity sewer systems. Unplasticized polyvinyl chloride (PVC-U). Specification for pipes, fittings and the system.
The pipes have a single-layer wall, made of homogeneous and compact PVC-U material.
The pipes are joined with a socket and sealing gasket.
Depending on the strength class, the pipes are classified as follows:
SN2 (SDR51) with ring stiffness min. 2 kN/m²;
SN4 (SDR41) with ring stiffness min. 4 kN/m²;
SN8 (SDR34) with ring stiffness min. 8 kN/m²;
SN10 (SDR31) with ring stiffness min. 10 kN/m²;
SN12 (SDR31) with ring stiffness min. 12 kN/m²;
SN16 (SDR26) with ring stiffness min. 16 kN/m².
Product standard: SR EN 1401-1 Buried plastic sewer systems for drains and gravity sewer systems. Unplasticized polyvinyl chloride (PVC-U). Specification for pipes, fittings and the system.
The pipes have a single-layer wall, made of homogeneous and compact PVC-U material.
The pipes are joined with a socket and sealing gasket.
Depending on the strength class, the pipes are classified as follows:
SN2 (SDR51) with ring stiffness min. 2 kN/m²;
SN4 (SDR41) with ring stiffness min. 4 kN/m²;
SN8 (SDR34) with ring stiffness min. 8 kN/m²;
SN10 (SDR31) with ring stiffness min. 10 kN/m²;
SN12 (SDR31) with ring stiffness min. 12 kN/m²;
SN16 (SDR26) with ring stiffness min. 16 kN/m².
| Tip articol | TUB |
|---|---|
| UM colete | BUNDLE |
| Material | PVC |
| Ambalare | PROTECTED PACKAGES WITH WOODEN FRAMES |
| Fanta | 0 mm |
| Unghi | 0 Grade |
| Tip Valplast | TEAVA CP |
| Cod CPV | CPV 44163160-9 |
| Lungime | 1 m |
| Grosime | 4 mm |
| Tip SN | 4 |
| Cantitate colet | 39 |
| Durata estimata de viata | 50 Years |
| Perioada garantie | 60 Months |
| Diametru | 160 |
| Cod vamal | 39172310 |
| Subclasa | PVC PIPES COMPACT PVC SEWER PIPE EXT D110-200 |




