VALPlast PVC COMPACT PIPE D.110X3.4mm SN8 L0.5M
VALPlast compact-wall (single-layer) PVC-U pipes are manufactured from unplasticized polyvinyl chloride and are used in municipal gravity sewerage and drainage networks.
Product standard: SR EN 1401-1 Buried plastic piping systems for non-pressure drainage and sewerage—Unplasticized poly(vinyl chloride) (PVC-U). Specification for pipes, fittings and the system.
The pipes have a single-layer wall, made of homogeneous, compact PVC-U material.
The pipes are joined with a socket and sealing gasket.
Depending on the strength class, the pipes are classified as follows:
SN2 (SDR51) with ring stiffness min. 2 kN/m²;
SN4 (SDR41) with ring stiffness min. 4 kN/m²;
SN8 (SDR34) with ring stiffness min. 8 kN/m²;
SN10 (SDR31) with ring stiffness min. 10 kN/m²;
SN12 (SDR31) with ring stiffness min. 12 kN/m²;
SN16 (SDR26) with ring stiffness min. 16 kN/m².
Product standard: SR EN 1401-1 Buried plastic piping systems for non-pressure drainage and sewerage—Unplasticized poly(vinyl chloride) (PVC-U). Specification for pipes, fittings and the system.
The pipes have a single-layer wall, made of homogeneous, compact PVC-U material.
The pipes are joined with a socket and sealing gasket.
Depending on the strength class, the pipes are classified as follows:
SN2 (SDR51) with ring stiffness min. 2 kN/m²;
SN4 (SDR41) with ring stiffness min. 4 kN/m²;
SN8 (SDR34) with ring stiffness min. 8 kN/m²;
SN10 (SDR31) with ring stiffness min. 10 kN/m²;
SN12 (SDR31) with ring stiffness min. 12 kN/m²;
SN16 (SDR26) with ring stiffness min. 16 kN/m².
| Tip articol | TUB |
|---|---|
| UM colete | BOX |
| Material | PVC |
| Lungime | 0.5 m |
| Ambalare | PROTECTED PACKAGES WITH WOODEN FRAMES |
| Fanta | 0 mm |
| Unghi | 0 Grade |
| Tip Valplast | TEAVA CP |
| Cod CPV | CPV 44163160-9 |
| Grosime | 3.4 mm |
| Tip SN | 8 |
| Durata estimata de viata | 50 Years |
| Perioada garantie | 60 Months |
| Cantitate colet | 96 |
| Diametru | 110 |
| Cod vamal | 39172310 |
| Subclasa | PVC PIPES COMPACT PVC SEWER PIPE EXT D110-200 |




