VALPlast PVC COMPACT PIPE D.400X9.8mm SN4 L6M
VALPlast compact wall (single-layer) PVC-U pipes are manufactured from unplasticized polyvinyl chloride and are used in municipal gravity sewerage and drainage networks.
Product standard: SR EN 1401-1 Plastics piping systems for non-pressure underground drainage and sewerage. Unplasticized poly(vinyl chloride) (PVC-U). Specifications for pipes, fittings and the system.
The pipes have a single-layer wall, made of homogeneous and compact PVC-U material.
The pipes are joined with socket and sealing gasket.
According to strength class, the pipes are classified:
SN2 (SDR51) with minimum ring stiffness 2kN/m²;
SN4 (SDR41) with minimum ring stiffness 4kN/m²;
SN8 (SDR34) with minimum ring stiffness 8kN/m²;
SN10 (SDR31) with minimum ring stiffness 10kN/m²;
SN12 (SDR31) with minimum ring stiffness 12kN/m²;
SN16 (SDR26) with minimum ring stiffness 16kN/m².
Product standard: SR EN 1401-1 Plastics piping systems for non-pressure underground drainage and sewerage. Unplasticized poly(vinyl chloride) (PVC-U). Specifications for pipes, fittings and the system.
The pipes have a single-layer wall, made of homogeneous and compact PVC-U material.
The pipes are joined with socket and sealing gasket.
According to strength class, the pipes are classified:
SN2 (SDR51) with minimum ring stiffness 2kN/m²;
SN4 (SDR41) with minimum ring stiffness 4kN/m²;
SN8 (SDR34) with minimum ring stiffness 8kN/m²;
SN10 (SDR31) with minimum ring stiffness 10kN/m²;
SN12 (SDR31) with minimum ring stiffness 12kN/m²;
SN16 (SDR26) with minimum ring stiffness 16kN/m².
| Tip articol | TUB |
|---|---|
| Material | PVC |
| Ambalare | PROTECTED PACKAGES WITH WOODEN FRAMES |
| Fanta | 0 mm |
| Unghi | 0 Grade |
| Tip Valplast | TEAVA CP |
| Cod CPV | CPV 44163160-9 |
| Tip SN | 4 |
| Lungime | 6 m |
| Grosime | 9.8 mm |
| Durata estimata de viata | 50 Years |
| Perioada garantie | 60 Months |
| Diametru | 400 |
| Cod vamal | 39172310 |
| Subclasa | PVC PIPES COMPACT PVC SEWER PIPE EXT D250-400 |




