VALPlast PVC COMPACT PIPE D.630X18.4mm SN8 L6M
VALPlast PVC-U compact-wall (single-layer) pipes are made of unplasticized polyvinyl chloride and are used in municipal gravity sewerage and drainage networks.
Product standard: SR EN 1401-1 Buried plastic piping systems for sewerage and drainage, gravity systems. Unplasticized polyvinyl chloride (PVC-U). Specification for pipes, fittings and the system.
The pipes have a single-layer wall, made of homogeneous, compact PVC-U material.
The pipes are joined with a socket and sealing gasket.
Depending on the strength class, the pipes are classified as follows:
SN2 (SDR51) with minimum ring stiffness 2 kN/m²;
SN4 (SDR41) with minimum ring stiffness 4 kN/m²;
SN8 (SDR34) with minimum ring stiffness 8 kN/m²;
SN10 (SDR31) with minimum ring stiffness 10 kN/m²;
SN12 (SDR31) with minimum ring stiffness 12 kN/m²;
SN16 (SDR26) with minimum ring stiffness 16 kN/m².
Product standard: SR EN 1401-1 Buried plastic piping systems for sewerage and drainage, gravity systems. Unplasticized polyvinyl chloride (PVC-U). Specification for pipes, fittings and the system.
The pipes have a single-layer wall, made of homogeneous, compact PVC-U material.
The pipes are joined with a socket and sealing gasket.
Depending on the strength class, the pipes are classified as follows:
SN2 (SDR51) with minimum ring stiffness 2 kN/m²;
SN4 (SDR41) with minimum ring stiffness 4 kN/m²;
SN8 (SDR34) with minimum ring stiffness 8 kN/m²;
SN10 (SDR31) with minimum ring stiffness 10 kN/m²;
SN12 (SDR31) with minimum ring stiffness 12 kN/m²;
SN16 (SDR26) with minimum ring stiffness 16 kN/m².
| Tip articol | TUB |
|---|---|
| Material | PVC |
| Ambalare | PROTECTED PACKAGES WITH WOODEN FRAMES |
| Fanta | 0 mm |
| Unghi | 0 Grade |
| Tip Valplast | TEAVA CP |
| Cod CPV | CPV 44163160-9 |
| Lungime | 6 m |
| Tip SN | 8 |
| Grosime | 18.4 mm |
| Durata estimata de viata | 50 Years |
| Perioada garantie | 60 Months |
| Diametru | 630 |
| Cod vamal | 39172310 |
| Subclasa | PVC PIPES COMPACT PVC SEWER EXT D500-630 |




