VALWater DRINKING WATER PIPE PE100RC D. 32×2.0mm PN10 SDR17 COIL 50m
High-density polyethylene PE100RC pipes are used for cold water supply networks (including drinking water) and are installed underground.
Due to the increased resistance of PE100RC material to slow crack propagation, these pipes can also be installed using unconventional methods (e.g. horizontal directional drilling, relining) without reducing the network's service life, or in open trenches without sand bedding, with backfill using excavated soil if it is compactable.
Product standard: SR EN 12201-2: Plastics piping systems for water supply and for drainage and sewerage under pressure. Polyethylene (PE). Part 2: Pipes.
Due to the increased resistance of PE100RC material to slow crack propagation, these pipes can also be installed using unconventional methods (e.g. horizontal directional drilling, relining) without reducing the network's service life, or in open trenches without sand bedding, with backfill using excavated soil if it is compactable.
Product standard: SR EN 12201-2: Plastics piping systems for water supply and for drainage and sewerage under pressure. Polyethylene (PE). Part 2: Pipes.
| Tip articol | TUB |
|---|---|
| UM colete | ROLL |
| Ambalare | COLAC / BARS TO GO |
| Tara origine preferentiala | EU |
| Material | PE100RC |
| Cod CPV | CPV 44163160-9 |
| Cantitate colet | 1 |
| Grosime | 2 mm |
| Presiune nominala | 10 bar |
| SDR | 17 |
| Diametru | 32 |
| Durata estimata de viata | 50 Years |
| Lungime | 50 m |
| Perioada garantie | 60 Months |
| Cod vamal | 39172110 |
| Subclasa | HDPE-RC WATER PIPES D20-40 |




