teava neagra din polietilena de inalta densitate tip PE100RC. Polietilena PE100 RC (Resistant to Cracks /rezistenta la fisurare) prezinta proprietatea de rezistenta la propagarea fisurii sub sarcina, in comparatie cu PE80 si PE100. Dimensiunile tevii din PE100RC sunt standardizate conform cu EN 12201-2. Standard de referinta: PAS1075 (Public Available Specification) este o specificatie tehnica publicata de Deutsches Institut fr Normung, care cuprinde: caracteristicile, cerintele si metodele de incercare pentru tevile din polietilena PE100RC care se pot instala prin metode neconventionale. Utilizare tevile WaterKIT din PE100RC se utilizeaza in retele de alimentare cu apa potabila sub presiune, instalate prin metode neconventionale (foraj orizontal dirijat, microtunelare, in sant deschis fara inglobare in nisip, reabilitarea conductelor vechi etc.) Avize Aviz si agrement tehnic pentru utilizare in constructii. Aviz sanitar pentru utilizare cu apa potabila.
TUB VALWater APA POTABILA PE100RC D. 25×2,0mm PN10 SDR17 COLAC 200m
Tevile din polietilena de inalta densitate PE100RC se utilizeaza la realizarea retelelor de alimentare cu apa rece (inclusive potabila), se monteaza ingropat in pamant.
Datorita rezistentei crescute a materialului PE100RC la propagarea lenta a fisurii, aceste tevi se pot instala si prin metode neconventionale (ex. foraj orizontal dirijat, relining) fara sa se reduca durata de utilizare a retelei sau in sant deschis fara inglobare in nisip iar umplutura se va executa din solul excavat daca acesta este compactabil.
Standard de produs: SR EN 12201-2 : Sisteme de conducte din materiale plastice pentru alimentare cu apa si pentru bransamente si sisteme de evacuare sub presiune. Polietilena (PE). Partea 2: Tevi.
Datorita rezistentei crescute a materialului PE100RC la propagarea lenta a fisurii, aceste tevi se pot instala si prin metode neconventionale (ex. foraj orizontal dirijat, relining) fara sa se reduca durata de utilizare a retelei sau in sant deschis fara inglobare in nisip iar umplutura se va executa din solul excavat daca acesta este compactabil.
Standard de produs: SR EN 12201-2 : Sisteme de conducte din materiale plastice pentru alimentare cu apa si pentru bransamente si sisteme de evacuare sub presiune. Polietilena (PE). Partea 2: Tevi.
| Tip articol | TUB |
|---|---|
| UM colete | ROLL |
| Ambalare | COLAC / BARE LA PACHET |
| Tara origine preferentiala | EU |
| Material | PE100RC |
| Cod CPV | CPV 44163160-9 |
| Cantitate colet | 1 |
| Thickness | 2 mm |
| Nominal pressure | 10 bar |
| SDR | 17 |
| Diametru | 25 |
| Diametru(mm) | |
| Durata estimată de viață | 50 Ani |
| Perioadă garanție | 60 Luni |
| Lungime | 200 m |
| Cod vamal | 39172110 |
| Subclasă | TEVI PEHD-RC APA D20-40 |



